Reklam

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Sakaryalı Öğrencilerimiz Büyük Başarı Elde Etti

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın 53. Ödül Töreni, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Sakaryalı Öğrencilerimiz Büyük Başarı Elde Etti
03 Haziran 2022 - 16:48
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen ödül törenine TÜBİTAK yarışmalarında ilimizden derece kazanan üç öğrencimiz de katılarak ödüllerini aldılar.

Lise öğrencilerini temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanında araştırmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla 53'üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın ödül töreninde gençlere hitap eden Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin uzay programına dikkati çekerek "İçinizden birileri, bir veya ikisi uzaya gidecek. Birilerinin Neil Armstrong'u varsa bizim de Ahmet'imiz, Ayşe'miz, Fatma'mız var. Bize düşen, bunun altyapısını yapmak. Şimdi de inşallah hazırlıklar devam ediyor, bir an önce başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK olmak üzere bu çalışma devam ediyor" bilgisini verdi.

Ödüllerini verdiği gençleri ve öğretmenlerini ayrı ayrı tebrik eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında kendisinin sık sık “Cumhurbaşkanım siz hiç yorulmuyor musunuz?“ sorusuyla karşılaştığını belirterek “Ben de diyorum ki gençlerle yol yürüyen, gençlerle birlikte mücadele veren insan yorulur mu? Enerjiyi sizden alıyorum, aldığım enerjiyi de eserlere veriyorum. Neşet Ertaş ne diyor? “Aşkınan çalışan yorulur mu?” Biz milletimize deruni ve samimi bir aşkla hizmet ettiğimiz için yorulmuyoruz. Siyasi hayatım boyunca hep gençlerimizin önünü açmanın, onları desteklemenin mücadelesini verdim” dedi.

Ödüller; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından öğrencilere takdim edildi.

Sakarya’dan Ödül Alan Öğrencilerimiz;

Sosyoloji alanında; Adapazarı Özel Enka Anadolu Lisesi öğrencimiz Zeynep Simla Çakan, öğretmeni Hüseyin Ünal danışmanlığında “Dijital Çağda Z Kuşağı Açısından Sosyal Adelit Algısı ve Aktif Yurttaşlık İlişkisinde Sosyal Medya Kullanımının Aracı Rolü’ konulu projesiyle Türkiye İkinciliği Ödülü kazandı.

Biyoloji alanında; Adapazarı Özel Şahin Anadolu Lisesi öğrencimiz Elif Buse Çetinel, öğretmeni Hakan Gülçiçek danışmanlığında “Tarçın, Portakal ve Adaçayı Bitkilerine Ait Uçucu Yağların Zebra Balıkları Üzerindeki Aneztezik Etkilerinin Gözlemlenmesi” projesiyle Türkiye Üçüncülüğü Ödülü kazandı.

Türk Dili ve Edebiyatı alanında; Karasu Anadolu İmam Hatip lisesi öğrencilerimiz Yasemin Yiğit ve Leyla Akkanoğlu, öğretmenleri Ergün Demir danışmanlığında “Lozan Mübadillerinden Derleme Sözlüğüne Katkılar (Karasu İlçesi Subatağı ve Yassıgeçit Köylerine Ait Yöresel Bir Ağız Çalışması)” projeleri ile Türkiye Finali Teşvik Ödülü kazandılar.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlarımızın elinden ödüllerini alma gururu yaşayan öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, okul yöneticilerimizi ve proje çalışmalarına katkı veren herkesi tebrik etti. Valiliğimiz himayesinde Müdürlüğümüzce yürütülen #BilimSakarya projesi kapsamında ilimizde yapılan çalışmaların meyvesini vermeye başladığını ifade etti.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum