Reklam
Reklam

İYİ Parti Serdivan Teşkilatı saha çalışmalarına devam ediyor 

İYİ Parti Serdivan İlçe Başkanı Ahmet Uçak ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Serdivan ilçesinde faaliyet gösteren eczaneleri ziyaret ederek eczacıların dertlerini dinledi.

İYİ Parti Serdivan Teşkilatı saha çalışmalarına devam ediyor 
04 Temmuz 2022 - 10:17 - Güncelleme: 04 Temmuz 2022 - 10:18

''Sermayelerini tüketiyorlar''

Uçak: ''‘Saha çalışmalarımıza durmadan devam ediyor, ilçemizin her yerinde şehrimize değer katan esnaflarla bir araya gelmeye devam ediyoruz. Her sektörde sıkıntıların olduğu gibi bugün eczanelerimizdeki dert yükü eczanelerimizin kaldırabileceğinin çok üzerinde. Eczacılarımız 2004 yılında yürürlüğe giren ve eczacıların karlılığını belirleyen ilaç fiyat kararnamesi yüzünden artık iyice yok olmaya başladıklarını söylediler. Bu kararnamede ilaçların alış fiyatı üzerinden gittikçe azalan karlılık ile 5

kademe oluşturulmuş (0-10 TL, 10-50 TL, 50-100 TL, 100-200 TL, 200 ve üstü). İlaca gelen her zamla sanılanın aksine ilaç karlılıklarının gittikçe azaldığını ve asgari ücrete, elektriğe ve diğer giderlerin hepsine gelen zamlarla beraber para kazanmak bir kenara sermayelerini tükettiklerini belirttiler'' dedi. 

''Acil önlem alınmalı''

Uçak: ''Birçok eczanenin bir bankadan ticari kredi çekerek ödemelerini yapabildiğini ve yeri geldiğinde bu krediyi ödeyebilmek adına başka bankanın kredisine başvurulduğunu söylediler. Son 1 yılda eczacıların sadece personel giderleri 1 Temmuz’da açıklanan yeni asgari ücret kararıyla beraber %96,7 artarken, buna rağmen karlılıklar değişmezse personel çıkartmaları gerekebileceğini, bunun da istihdamı negatif yönde etkileyeceğini bizlere anlattı. Bizlerden dileklerinin 2004 yılından beri aynı olan baremlerin ve en son 2009’da güncellenen karlılık oranlarının değiştirilmesi ve bu sayede ilaç da dahil olmak üzere her şeye gelen zammın altında ezilmemek olduğunu ifade ettiler. Bu durum en yakın sağlık danışmanlarımız olan eczacılarımızı kepenk kapatma aşamasına getirmiş. Eczacılarımızın taleplerine kulaklarını kapatanların bu konu hakkında acil önlem almaları gerekmektedir. İYİ Parti iktidarında eczanelerimiz dahil olmak üzere hiçbir sektör enflasyona yenilmeyecek, üretim arttırılarak kaliteli mallara vatandaşlarımız uygun fiyatlarla ulaşabilecekler'' diye belirtti. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum